pfronlogonew fio ASOS anmar-logo celestynow msz logoFacebook-Logo-60x60
Nasza Szata

    

Zapraszamy mieszkańców Mazowsza

Zapraszamy do wspólnego żeglowania
Regionalna Sekcja Mazowiecka Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych w Otwocku, zorganizowała w dniach 29.04 - 03.05.2011r. integracyjną imprezę żeglarską "Pokłady nadziei". Głównym celem projektu jest umożliwienie mieszkańcom Mazowsza uprawiania żeglarstwa oraz aktywnego wypoczynku na wodzie. Stowarzyszenie nasze posiada odpowiednie zasoby kadrowe oraz możliwość korzystania z innych jednostek pływających, sprzętu pływającego, portu jachtowego, zaplecza socjalno-bytowego i rekreacyjnego na terenie ośrodka żeglarskiego Międzynarodowego Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku.
Wśród uczestników I edycji były: dzieci, młodzież, dorośli, osoby sprawne i niepełnosprawne z powiatu otwockiego oraz sternicy jachtów z Jastrzębia Zdroju, Węgorzewa, Giżycka i Łodzi.
O godz. 1000 przy dźwiękach "bitej czwartej szklanki" zgodnie z ceremoniałem żeglarskim w porcie jachtowym odbyło się uroczyste otwarcie imprezy, na głównym maszcie na portowej kei została podniesiona m.in. flaga narodowa. Dla uczestników był to pierwszy kontakt z żeglarstwem, więc pierwszego dnia pod okiem sterników-instruktorów żeglarstwa przeszli podstawowe przeszkolenie żeglarskie na pokładach jachtów kabinowych Sasanka 620.
 Po obiedzie przy pięknej słonecznej pogodzie doskonalili nabywane umiejętności na akwenie szkoleniowym na jeziorze Kisajno. Jak się okazało wieczorem, członkowie załóg jachtowych byli dyskretnie obserwowani przez "niewidzialnych" wysłanników Jego Wysokości Neptuna, który przybył ze swego pałacu, wraz z małżonką, łodzią z niespodziewaną wizytą. Neofici/nowicjusze zostali poddani przez "diabelską ekipę" trudnym próbom i szykanom. Najwięcej emocji sprawiało wypicie specjalnej "diabelskiej mikstury" z pływającymi w niej pająkami oraz złapanie żywej ryby, pocałowaniu jej i wypuszczeniu do jeziora. Wszyscy dzielnie przeszli próby i odbyło się pasowanie pagajem na żeglarza. Jego Wysokość Neptun łaskawie pozwolił się pocałować w kolano i nadał imiona żeglarskie.
Na pamiątkę doniosłej uroczystości "chrztu żeglarskiego" wszyscy otrzymali pamiątkowy "Akt zbratania się z wodą". Ognisko z pieczeniem kiełbasy, gry i zabawy żeglarskie to dalszy przebieg wieczoru nad brzegiem jeziora. Na estradzie wystąpił z koncertem zespół szantowy "Strefa Ciszy" z Otwocka.
Pogoda dopisała i mogliśmy podziwiać "misterium zachodzącego słońca", które uznaliśmy za pomyślną wróżbę na tegoroczny rozpoczęty sezon żeglarski.
Następnego dnia uczestnicy na sześciu jachtach Sasanka 620 udekorowanych banderkami popłynęli w rejs na szlak północnych jezior. Odwiedzili m.in. Węgorzewo, Sztynort, Wyspę Kormoranów. Wszystkie jachty wróciły do macierzystego portu w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. Ośrodek jest naszą żeglarską bazą od 2007 r.
3 maja o godz. 12.00 uroczysta zbiórka zakończyła udaną integracyjną imprezę żeglarską "Pokłady nadziei". Na pytanie „kto chce to powtórzyć” wszystkie ręce uniosły się w górę. W związku z dużym zainteresowaniem uczestnictwa w projekcie "Pokłady nadziei" prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc grup zorganizowanych w kolejnych edycjach projektu. Informacje i zgłoszenia pod nr tel. 501 196 507, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Regionalna Sekcja Mazowiecka składa serdeczne podziękowania dla Starosty Powiatu Otwockiego, Prezydenta Miasta Otwock, za finansowe wsparcie I edycji "Pokłady nadziei". Dziękujemy P. Grzegorzowi Winiarczykowi i P. Markowi Winiarczykowi za finansowe wsparcie naszej imprezy, P. Mariuszowi Laskusowi za ufundowanie banderek na jachty imprezy; firmie "Oskroba" za chrupiące pieczywo na rejs; pani Helenie Tomaszewskiej za mięso do bigosu i flaki.
Z żeglarskim pozdrowieniem - ahoj.
Bogdan Wiśniewski Kier. RSM PZŻN w Otwocku Tel. 501 196 507