pfronlogonew fio ASOS anmar-logo celestynow msz logoFacebook-Logo-60x60
Nasza Szata

    

Razem Pod Żaglami III Edycja - II etap projektu

W dniu 01.06.2013 roku rano o godzinie 1000 z pod Urzędu Miasta Otwocka wyruszyła do Mikołajek na rejs, grupa uczestników niepełnosprawnych wraz z opiekunami, realizując II etap projektu "Razem pod żaglami". "Razem pod Żaglami" - III edycja projektu Regionalnej Sekcji Mazowieckiej PZŻN w Otwocku, dofinansowany przez Prezydenta Otwocka. Drugi etap projektu odbył się na jachcie s/y MAHAGONI w dniach 01.06.2013r. - 08.06.2013r., Kapitanem i właścicielem jest Grzegorz Jakubowski - mieszkaniec Otwocka.
Uczestnicy to osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami, osiem osób z Otwocka. Podczas rejsu nie było funkcji pasażera, uczestnicy pracowali w Wachtach /pokładowej, kambuzowej, nawigacyjnej/. Pod nadzorem etatowej załogi wykonywali wszystkie czynności związane z pracą na płynącym w rejs żaglowcu - szkoląc się, gotując posiłki, sprzątając jacht.
Podczas rejsu kręcone były zdjęcia do filmu dokumentalno-fabularnego promującego projekt. Kapitan Grzegorz uczył żeglarstwa teoretycznego i praktycznego oraz podstawowych zwrotów w żeglowaniu, a także nazw wiejących wiatrów, wiązania węzłów żeglarskich. Uczestnicy przeżyli również nagłe zmiany pogody, szkwały, ulewy - w tych momentach obowiązywała bezwzględna dyscyplina i natychmiastowe wykonywanie poleceń.
Podczas rejsu były także chwile wolne od zajęć, ale dopiero po przycumowaniu do portu wyznaczonego przez Kapitana.
Był "chrzest żeglarski", po którym uczestnicy otrzymali swoje żeglarskie imiona - dokonał tego oczywiście tradycyjnie Neptun, "oj się działo". Były również ogniska i łowienie ryb oraz ich czyszczenie, smażenie i degustacja. Popłynęliśmy do Galindii, było śpiewanie szant, ustalanie zadań na kolejny dzień dla załogi.
Pierwszy dzień rejsu to ciekawość, integracja, poznawanie siebie i przystosowanie do zupełnie nowych dla wszystkich warunków, ale niewiarygodnie szybko zintegrowała się cała załoga. Niektórzy z uczestników bardzo zamknięci w sobie na początku poczuli się jak wśród starych znajomych, to niewiarygodne, jak mała przestrzeń na której spędzaliśmy cały czas potrafi scementować ludzi, w każdym obudził się instynkt opiekuńczy, wszyscy pilnowali wszystkich. Uczestnicy przeżyli niezapomniane chwile, wszyscy będą czekali tęskniąc za żeglowaniem...
Wszyscy uczestnicy dziękują Panu Prezydentowi Miasta Otwocka za tych kilka niezapomnianych dni.
Nad całością rejsu czuwał nieustannie Bogdan Wiśniewski.
Spisała Zofia Szarszewska vel Wieczorna Bryza