pfronlogonew fio ASOS anmar-logo celestynow Facebook-Logo-60x60
Nasza Szata


kursy

    

II Edycja Pucharu Polskich Żeglarzy Niepełnosprawnych

W dniach 21-22 sierpnia 2010r. na jeziorze Kisajno w Giżycku odbyły się regaty drugiej edycji Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Organizatorami regat byli: Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa. W zawodach brało udział 8 załóg złożonych z żeglarzy niesprawnych ruchowo oraz 8 załóg złożonych z żeglarzy niedosłyszących. Załogi ścigały sie na jachtach typu SASANKA użyczonych przez Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. Otwock był reprezentowany przez jedną załogę (sternikiem była koleżanka, która kilka dni wcześniej ukończyła kurs na stopień żeglarza jachtowego).
Pierwszego dnia regat rozegrano 6 wyścigów: 4 przed obiadem i 2 po obiedzie. Pomimo, że wiatr był dość silny to bardzo często zmieniał kierunek, więc żegluga nie była łatwa. Wymagała koncentracji i sporych umiejętności ze strony sterników oraz ich załóg. Załoga Regionalnej Sekcji Mazowieckiej PZŻN pływała ze zmiennym szczęściem. Zajmowalismy miejsca od 4 do 7.
 Drugiego dnia regat start do pierwszego biegu wyznaczono na godzinę 1000. Załogi przygotowały jachty i nie mogły wyjść z portu. Przyczyną był kompletny brak wiatru. W związku z tym start przesunięto na 1130. Troszkę powiało i wyszliśmy na wodę. 
Przy słabym wietrze rozegrano 2 biegi. Zawodnicy mogli wykazać się umiejętnościami "szukania" wiatru (warunki wietrzne sprzyjały doświadczonym zawodnikom). Mniej doświadczeni sternicy mieli kłopoty ze znalezieniem słabych podmuchów wiatru.
Załoga reprezentujaca Otwock zajęła ostatecznie bardzo dobre 6 miejsce.
Ważne jest, że członkowie RSM PZŻN w Otwocku zdobywają kolejne doświadczenia w prestiżowych regatach, że podnoszą swoje kwalifikacje żeglarskie. Sekcja istnieje posiada doświadczonych sterników, którzy mogą samodzielnie tworzyć załogi i ścigać się z żeglarzami którzy pływają w regatach od "nastu" lat.

 

Serdeczne podziękowania dla Prezydenta Miasta Otwock za dofinansowanie naszych startów w regatach oraz imprez żeglarskich.