pfronlogonew fio ASOS anmar-logo celestynow msz logoFacebook-Logo-60x60
Nasza Szata

    

Żeglarskie Spotkanie Wigilijne 2013 rok

W dniu 13 Grudnia 2013 roku w Domu Pomocy Społecznej w Otwocku przy ul. Konopnickiej 17 odbyło się żeglarskie spotkanie WIGILIJNE Regionalnej Sekcji Mazowieckiej Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych w Otwocku.

W spotkaniu udział wzięli: Dyrektor DPS ul. Konopnickiej 17 - P. Małgorzata Przewalska, Dyrektor ŚDPR ul. Pułaskiego 13 - P. Jolanta Sęk-Ostaszewska, Szantmen żeglarz Maciej Bossowski, Członkowie Zarządu RSM: Bogdan Wiśniewski, Elżbieta Zawadka Wolontariusze - członkowie RSM, Jungowie i mieszkańcy DPS Wolontariusz członek RSM i Jungowie z ŚDPR Otwocku

Spotkanie poprowadził Bogdan Wiśniewski. Na początku spotkania zgodnie z rytuałem na polecenie Prezesa GONZO wybił "czwartą szklankę". Władcę mórz i oceanów oraz wód wszelakich, Jego Wysokości Miłościwie Nam Panującego Neptuna, reprezentował jego specjalny wysłannik Jegomość Karp.

W pierwszej części spotkania odbyło się uroczyste pasowanie jungów DPS i ŚDPR - na JUNGÓW nie było łatwo, mieli do wyboru trzy warianty: - szukanie ucha u kudłatego "małpiszona" - bardzo trudne granie na drewnianym SMOKU (instrument dęty -trąbita, jedyny egzemplarz w Kosmosie) - całowanie żywego karpia w ryjek, po wyciągnięciu go z wody prośba o spełnienie życzeń. Był też konkurs sprawnościowy na klarowanie "słoneczka" ma czas, uczestnicy walczyli o "kapitańskiego grzdyla" Po wykonaniu zadania każdy pasowany zjadł przekąskę z "frutti de mare", nie każdemu smakowało, ale było śmiesznie, wesoło i żeglarsko. Były też wspomnienia i żeglarskie opowieści o ludziach i czasach minionych. Między innymi "O palcu też". Muszę dodać, że nikomu nie udało się zagrać na SMOKU, postanowiliśmy sprawdzić czy potrafi pomysłodawca tego zadania - Bogdan Wiśniewski zagrał, aż wszystkim zaparło dech i gromkie echo odbiło się od ścian i jak wszyscy zjadł przekąskę. W trakcie "zabawy" Maciej Bossowski subtelnie i wytrawnie "tuszował" na gitarze. Po skomplikowanej ceremonii pasowania JUNGOWIE zostali przyjęci do braci żeglarskiej . Maciej Bossowski śpiewał szanty solo oraz wspólnie ze wszystkimi uczestnikami spotkania. W przerwach prowadzący spotkanie przypominał różne scenki z wydarzeń na rejsie "Razem pod Żaglami" czerwiec 2013r. na pokładzie mazurskiego żaglowca s/y Mahagonii. A to sukces GLAPIORA w samodzielnym sterowaniu filmową Venuską, A to codzienny rytuał wybijania "szklanek" przez Wieczorną Bryzę, I jeszcze parę "innych a to". Barbara Szewczyk odczytała swoje wiersze zainspirowanie żeglarstwem i Mazurami Była również nie planowana, żywiołowa scenka "porwanie branki" przez brać piracką i prezentacja prawidłowego wykonania komendy "pokaż nogę". Wszyscy świetnie się bawili "branka tysz." Po części artystycznej, życzeniach Świątecznych, podziękowaniach dla organizatorów i uczestników, był WIGILIJNY poczęstunek: wigilijna kapusta, śledzie w oleju z korniszonami, soki i było smacznie. Spisała w piątek 13 grudnia AD 2013 ( "ku potomności") a h o j Zofia Szarszewska vel Wieczorna Bryza.